3 PYTANIA DO… Jakuba Sieńko, Dyrektora Handlowego Działu Maszyn Zbożowych SERAFIN P.U.H.

11 lipca 2019
jakub_sienko.jpg

Czym zajmuje się Dział Maszyn Zbożowych SERAFIN P.U.H. i jakiego typu maszyny macie w ofercie?

Dział zbożowy firmy Serafin zajmuje się sprzedażą maszyn do obróbki zboża, a także projektowaniem i wykonawstwem kompletnych linii produkcyjnych dla przemysłu zbożowego. W ofercie posiadamy maszyny wiodących europejskich producentów. Staramy się świadczyć nasze usługi na najwyższym poziomie – w taki sposób, by zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Praktycznie rzecz biorąc – zajmujemy się zbożami i nasionami od procesu składowania, poprzez czyszczenie, aż po suszenie i zaprawianie. Z kolei jeśli chodzi o produkcję słodu browarnianego, do naszych obowiązków należą obróbka i sortowanie.

Dlaczego wybrałeś akurat ten dział? To Twoja pasja?

Tak naprawdę to dział wybrał mnie, gdyż po prostu był w nim wakat. Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa, jednak branża zbożowa jest tak ciekawa i rozległa, a do tego w Polsce jest na tyle niewielu technologów i specjalistów zajmujących się tą gałęzią przemysłu, że wydało mi się to bardzo interesujące. Można powiedzieć, że z marszu się przebranżowiłem, aby móc się temu poświęcić. Najwięcej satysfakcji daje możliwość uczestniczenia w procesie obróbki ziarna od początku do końca. Najpierw była to dla mnie czarna magia, ale im bardziej zgłębiałem tajniki młynarstwa czy browarnictwa, tym bardziej mi się to podobało. Cały czas się uczę i mierzę się z nowymi wyzwaniami – również dzięki wsparciu bardziej doświadczonych kolegów rozwijam się i jako osoba, i jako profesjonalista.

Jak Twoja i kolegów z Serafin Maszyny praca przekłada się na codzienne życie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby mogły coś zjeść, musi to wcześniej wyrosnąć w polu. Podstawową formą naszej pracy jest umożliwienie rolnikowi zwiększenia jego plonów. A wzrost plonów przekłada się na większą produkcję. Im więcej ton nasion czy samego zboża jest w stanie wyhodować rolnik z jednego hektara, tym więcej może przekazać do późniejszej produkcji spożywczej lub samodzielnie przetworzyć. Tym samym poprzez doskonalenie – czyszczenie i sortowanie – nasion czy też zaprawianie zbóż możemy poprawiać jakość nasion, co następnie ma odzwierciedlenie w wielkości plonów. Nasz dział zajmuje się po części również browarnictwem i przetwórstwem stricte spożywczym – to produkty, które każdego dnia spotykamy na sklepowych półkach.

Mowa tu przede wszystkim o produktach zawierających gluten, takich jak chleb i wszystko, co ma w sobie mąkę. Do tego wszelkie napoje posiadające w sobie słód: piwo oraz trunki wysokoprocentowe – choćby miód pitny, wódka czy whisky. Wszystkie płatki, granole i chrupki co dzień chętnie jedzone przez dzieci. Czasami zerkając na półkę w sklepie nawet nie domyślamy się, że w danym produkcie znajduje się jakaś pochodna zbożowa.